به گزارش خبرنگار “خانه خشتی“، محمد صالح رزم حسینی کارتونیست کرمانی شب گذشته در آیین پاسداشت سنت چهارشنبه سوری در موزه مردم شناسی رفسنجان، با حضور در جمع هنرمندان و مردم به بیان تفاوت کاریکاتور و کارتون پرداخت و گفت: مطبوعات کاریکاتور را از دل نمایشگاه به دل مردم وارد کرد؛ در حالی که برخی معتقدند کارهای ژورنالیستی اعتباری ندارد و به همه دوران ها تعلق ندارد؛ ماندگاری آثار در ذهن مخاطب زرنگی کارتونیست یا کاریکاتوریست را می رساند.

وی ظهور و گسترش فضاهای مجازی را در افزایش مخاطبین و ظرفیت کارتون و کاریکاتور مؤثر دانست و افزود: شاید حوصله مخاطب برای خواندن متون طولانی در شبکه های اجتماعی وجود نداشته باشد، اما کاریکاتور را ذخیره و آن را تماشا می کند.

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۲)

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۶)

رزم حسینی در ادامه با بیان اینکه اعتراض به آثار همیشه وجود دارد و این امر ظرفیت مستمع را می رساند، اظهار کرد: الان ظرفیت در افراد پیدا شده اما در مورد کشیدن کاریکاتور روحانیت و موضوع امنیت ملی ممنوعیت وجود دارد و این دو موضوع جزو خطوط قرمز ما هستند و من به آن پایبندم.

این کارتونیست کرمانی در پاسخ به سوال علی اکبر خدادادی مجری گفت و گوی ویژه شب گذشته در مورد چگونگی یافتن سوژه، گفت: وقتی در دل اجتماع باشی، کتاب بخوانی و اخبار و روزنامه ها را دنبال کنی، همیشه ذهنت درگیر است؛ حتی من به عنوان یک کارتونیست باید تصاویر ناراحت کننده مثل جنایات داعش را هم ببینم.

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۷)

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۸)

وی در توضیح نحوه ارتباط گیری مردم سایر کشورها با آثارش گفت: کاریکاتور مثل فیلم و شعر نیازی به زیرنویس و ترجمه ندارد؛ ضمن اینکه باید از خصوصیات مردم سایر ملل و علاقمندی های آنان نیز باخبر بود.

رزم حسینی ادامه داد: دوست ندارم صالح جشنواره ای شوم، دوست دارم در همه زمینه ها فعالیت کنم.

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۴)

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۵)

این مراسم که به همت مؤسسه شایورد برگزار شد، با شاهنامه خوانی پورمختار استاد دانشگاه و نواختن موسیقی توسط هنرمند جوان شهرستان امیر اشرف الدینی همراه بود.

لازم به ذکر است که موسسه شایورد به عنوان یک تشکل غیر دولتی جوانان در سال ۸۳ تاسیس و تا سال ۸۷ در زمینه علمی، پژوهشی فعالیت نموده و مجددا از شب یلدای ۹۳ فعالیت خود را در رفسنجان در زمینه فرهنگی، اجتماعی آغاز کرد.

این موسسه با هدف شناخت فرهنگ و ادب ایرانی و اسلامی با پاسداشت برنامه های فرهنگی، باستانی و مذهبی به فعالیت خود ادامه می دهد.

ضمنا انجمن شایورد به عنوان یک سازمان مردم نهاد به زودی به جمع سمن های شهرستان رفسنجان خواهد پیوست و هفته نامه شایورد نیز اسفند ماه با انتشار دو پیش شماره اقتصادی و فرهنگی (ویژه کودک و نوجوان) به استقبال بهار می رود.

تهیه و تنظیم: بهناز شریفی/ عکس ها از: مهناز شریفی

چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۱) چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۱۰) چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۳) چهارشنبه سوری_شایورد_رفسنجان_خانه خشتی_عکاس مهناز شریفی (۱۱)