خانه خشتی به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ ماجرا از آنجا آغاز شد که برخی رسانه های غربی مدعی شده اند، سخنان لاوروف در تهران به اشتباه ترجمه شده است . پیش از این در رسانه ها اعلام شده بود، لاوروف در جریان سفر به تهران، ایالات متحده را به کمک به شورشیان سوری متهم کرده است.

شبکه تلویزیونی آمریکایی بلومبرگ مدعی شد توانسته فایل اصلی سخنان لاوروف را از وزارت امورخارجه روسیه تهیه کند و بر اساس این فایل ، وزیر خارجه روسیه که در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با علی اکبر صالحی وزیر خارجه ، سخن می گفت در پاسخ به سؤال خبرنگاری روسی درباره اتهام هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، علیه روسیه مبنی بر این که مسکو با ارسال هلیکوپترهای جنگی به سوریه به آتش درگیری ها دامن می زند، توضیح داد : ما به سوریه یا هیچ کشور دیگری تجهیزات ویژه ای را ارسال نمی کنیم که علیه تظاهرات مسالمت آمیز مورد استفاده قرار گیرند.

بر اساس فایل ادعایی شبکه بلومبرگ ، سرگئی لاوروف در ادامه افزوده است برخلاف ایالات متحده که، مثلاً، به صورت منظم چنین تجهیزات خاصی را به منطقه ارسال می کند . از جمله محموله ای جدید که به یکی از کشورهای خلیج فارس فرستاده شده است.