به گزارش “خانه خشتی”،زندگینامه غواص  شهید غلامعباس ملایی

غلامعباس هشتم دی1345درایل عشایری روستای رابرازتوابع شهرستان بافت به دنیا امد. وی تحصیلات ابتدایی را در عشایر به صورت کوچ رو، به پایان رسانید و برای ادامه تحصیل دوره راهنمایی به شهرستان جیرفت عزیمت نمود و بعد از اتمام دوره راهنمایی وارد دانشسرای تربیت معلم شهید مدرس شهرستان جیرفت شد و برای رسیدن به شغل مقدس معلمی شروع به تحصیل نمود

. در دوران نوجوانی و جوانی ضمن درس خواندن، در ایام فراغت در کارهای دامداری و کشاورزی کمک پدر ومادر می داد . در ایام تابستان با دهان روزه در امر جمع آوری محصولات کشاورزی همکاری صمیمانه با اقوام و فامیل داشت.غلامعباس همیشه به نماز اول وقت اهمیت می داد و نمازش را در اول وقت به جا می آورد و با مهربانی امر به معروف و نهی از منکر می نمود با مردم مهربان و خوش برخورد بود. به صله رحم اهمیت خاصی می داد. برای پدر و مادر احترام خاص قائل بود و بسیار خدا ترس و مهربان بود. 
پس از تحصیل دردانشسرای مقدماتی وتربیت معلم به عنوان بسیجی درجبهه حضوریافت ودرگردان 410 حضرت رسول(ص) لشگر ثارالله  اموزش غواصی دید و سرانجام در  تاریخ نوزدهم دی1365  در عملیات کربلای پنج ودر منطقه شلمچه براثراصابت گلوله به شهادت رسید  مرقد مطهر این شهید والا مقام درگلزارشهدای شهرستان جیرفت واقع است.
روحش شاد وراهش پر رهرو باد
منبع:وبلاگ و بالنجم هم یهتدون