تب و تاب میدان میوه و تره بار در رفسنجان و نظارتی که کمرنگ است / تصاویر

  • شناسه خبر: 163608
تب و تاب میدان میوه و تره بار در رفسنجان و نظارتی که کمرنگ است / تصاویر

در این اوضاع و احوال گرانی بازار ، نظارت ارگان های مربوطه بهتر از هر راهکاری می تواند مانع گران فروشی شود، مهمی که این روزها در بازار رفسنجان کمرنگ است و موجب سوءاستفاده هایی شده است.

خانه » اقتصادی » تب و تاب میدان میوه و تره بار در رفسنجان و نظارتی که کمرنگ است / تصاویر

به گزارش خانه خشتی ؛ ساعت 5 و نیم صبح شنبه 17 خردادماه با همراهی فرماندار رفسنجان راهی میدان میوه و تره بار شدیم. مجید فصیحی هرندی با هدف آشنایی با وضعیت میدان میوه و تره بار و رسیدگی به گلایه های شهروندان شهرستان در خصوص متفاوت بودن قیمت ها در سطح شهر تصمیم بر این بازدید گرفته بود.

دورتا دور میدان را گذراندیم و اهالی میدان میوه و تره بار هرکدام از احوالات این روزهای میوه و تره بار گفتند. آنچه در این دیدار مشخص شد اینکه اصلی ترین علت گران فروشی در سطح شهر از برخی فروشگاههای و مغازه دار هاست که به صورت عمدی یا غیر عمدی میوه خود را گران می فروشند.

مغازه دار اجازه دارد میوه خود را با 20 درصد و برخی صیفی جات را تا 40 درصد افزایش قیمت بفروشد از طرفی میوه ها با توجه به درجه بندی ،قیمتی متفاوتی دارند حال آنکه ممکن است مغازه دار بی انصافی میوه درجه دو و سه خود را با قیمت درجه و یا میوه مانده را با قیمت میوه تازه بفروشد که خوب اینها ناشی از نظارت کمرنگی است که این روزها با وجود گرانی ها در سطح شهر شاهد هستیم.

عدم عرضه فاکتور خرید یکی از گلایه های اهالی میدان میوه و تره باری نیز بود.

برخی تفاوت ها ناشی از سوء استفاده است 

مجید فصیحی هرندی فرماندار در حاشیه این بازدید در جمع خبرنگاران گفت: تفاوت هایی در قیمت ها وجود دارد که این بستگی به نوع میوه دارد و برخی تفاوتها ناشی از سوءاستفاده است که از نزدیک موضوع را بررسی می کنیم .

وی بیان داشت :سعی ما بر این است که گران فروشی در سطح شهر صورت نگیرد و  از طریق مراجع مربوطه و رسانه های اطلاعاتی در خصوص  درجه بندی میوه ها و قیمت ها به مردم اطلاع  داده شود تا نظارت در بازار میوه بیشترشود.

هرندی تصریح کرد :از مسئولین درخواست کرده ایم جلساتی با اصناف و مسئولین ذی ربط داشته باشیم تا  نظارت ها به صورت نامحسوس در شهر داشته باشیم و شاهد گرانفروشی نباشیم .

وی افزود :از شهروندان می خواهیم که گرانفروشی در خصوص این موضوع را به رسانه ها و فرمانداری و مراجع ذی ربط اعلام نمایند ما رسانه های رفسنجان را به عنوان رابط امین بین خود و مردم می دانیم .

فرماندار رفسنجان خاطرنشان کرد :سعی می کنیم با همکاری مردم و کسبه فضای مناسبی برای عرضه کالا در شهر داشته باشیم .

وی در خصوص انتصاب مسئول تعزیرات در رفسنجان گفت :این موضوع در دستور کار قرار خواهیم داد و به زودی مسئول تعزیرات تعیین می شود  .

هرندی تاکید داشت :سعی می کنیم با همکاری که با اصناف و سازمان صنعت و معدن تجارت داریم بازدیدها بیشتر شود.

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه تفاوت قیمت ها احتمال دارد به خاطر کیفیت کالا باشد گفت :یک سری نارسایی ها وجود دارد اینکه بخواهیم گشت صیانت از میدان تره و بار داشته باشیم این جزو وظایف است خود مردم بهترین بازو و نظارت بر کالاها هستند .

وی ادامه داد :قیمت میوه در بازار میوه و تره بار به خاطر کیفیت میوه تغییر می کند قیمت کارشناسی در میدان میوه و تره بار باید ثابت باشد .

هرندی بیان داشت :مسئله گرانی با گرانفروشی تفاوت دارد رسانه در انتقال مشکلات و انتقادات مردمی نقش مهمی دارند و پاسخگویی به مشکلات مردم برای ما اهمیت دارد .

فرماندار رفسنجان با بیان اینکه اگر بخواهیم شهری خوب داشته باشیم همکاری همه مردم در این عرصه لازم است افزود :همانطور که مردم در دوران دفاع مقدس به همدیگر کمک کردند در جنگ اقتصادی امروز کشور هم همه باید به هم کمک کنیم و شرایط مطلوبی برای شهر رقم بزنیم .

میوه کم باشد نرخ بالاتر می رود

حسین امینی مسئول اتحادیه میوه و تره بار نیز اظهار داشت :میوه در چند نمونه است ،ممتاز ،درجه یک ،درجه دو ،میوه ممتاز مغازه های سطح شهر خریداری می کنند میوه درجه یک ارزان سراها و میوه درجه 3 که در روستاها توسط وانت بارها به فروش می رسد .

وی بیان داشت :هندوانه و خربزه ،قیسی و زردآلو از جمله میوه های زودرس هستند که بازار را پر می کنند امیدواریم تدابیری اندیشیده شود تا ارزان به دست مردم برسد ولی زمانیکه این میوه ها کم باشد نرخ بالاتر می رود .

امینی افزود : نرخ میوه و تره بار در جلسه نرخ گذاری با حضور نمایندگان اداره صنعت معدن ، فرمانداری ،جهاد و شهرداری و اتحادیه و یکی از مغازه داران هفته ای تعیین می شود ؛بسته به باری که به میدان می رسد اگر به کمبودی بر نخوریم نرخ تا اطلاع ثانوی تعیین می شود و اگر به کمبود برخوردیم با هماهنگی کمیته نرخ را بالا تر می زنیم .

برچسب ها:
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • یا مهدی

    حضور صبح اول وقت و احتمالا سرزده جناب فرماندار تحسین برانگیز است و انشاالله که این نظارت بر تمامی اصناف و ادارات ادامه داشته باشد .اما فقط به یک رفتن و یک گزارش خلاصه نشود نتیجه ملموس و عینی کاهش قیمت میوه های تابستانی را ببینیم.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان