86 هزار هکتار سطح زیر کشت، تولید سالانه 200 هزار تن شیر ،پرورش 20 تن آرتمیا و برداشت 100 کیلو زعفران گوشه ای از دستاوردهای جهاد کشاورزی در رفسنجان

 • شناسه خبر: 158708
86 هزار هکتار سطح زیر کشت، تولید سالانه 200 هزار تن شیر ،پرورش 20 تن آرتمیا و برداشت 100 کیلو زعفران گوشه ای از دستاوردهای جهاد کشاورزی در رفسنجان

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان از دستاوردهای چهل ساله حوزه کشاورزی در این شهرستان می گوید:

خانه » اقتصادی » 86 هزار هکتار سطح زیر کشت، تولید سالانه 200 هزار تن شیر ،پرورش 20 تن آرتمیا و برداشت 100 کیلو زعفران گوشه ای از دستاوردهای جهاد کشاورزی در رفسنجان

حسین رضایی در گفتگو با خانه خشتی با تبریک دهه فجر چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص دستاوردهای چهل ساله جهاد کشاورزی در شهرستان رفسنجان با بیان اینکه فعالیتهای کشاورزی در قالب دو وزارتخانه از جمله جهاد سازندگی و اداره کشاورزی خلاصه شده است اظهار داشت :قبلا اقدامات جاده سازی ،برق ،فعالیتهای روستاها و…در زمان جهاد سازندگی صورت گرفته است وهمچنین  فعالیتهای باغداری ،حفظ نباتات و زمین در قالب خود اداره کشاورزی انجام می شده است بعد از ادغام این دو وزارتخانه، فعالیتها در قالب وزرات جهاد کشاورزی صورت گرفت .

رضایی با اشاره به اینکه فعالیتهای خوبی  در بحث آب و خاک ،تولیدات گیاهی و باغبانی ، امور دام و واگذاری زمین و بحث صدور اسناد اراضی ،مبارزه با حفظ نباتات در 40 سال گذشته صورت گرفته است عنوان داشت :قبل از انقلاب بیشتر موتورپمپ ها  دیزلی بودند بعد از انقلاب کلیه موتورپمپ های مجاز شهرستان، برقی شدند که این امر در صرف جویی مصرف انرژی موثر است .

یک هزار و 5 حلقه چاه کشاورزی برقی در رفسنجان / 11 هزار هکتار از اراضی به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده اند

مدیر جهادکشاورزی رفسنجان با بیان اینکه هزار و 5 حلقه چاه کشاورزی مجاز ،برقی شده اند گفت :در 40 سال گذشته هزار و پنجاه کیلومتر مسیرهای خاکی انتقال و توزیع آب موتورپمپ ها از محل تسهیلات بانکی و اعتبارات بلاعوض دولتی لوله گذاری شده است که ده تا 15 برابر این مقدار را خود مردم انجام داده اند .

وی به سیستم های نوین آبیاری اشاره ای داشت و خاطرنشان کرد :سیستم نوین آبیاری در قبل از انقلاب صفر بوده است بعد از انقلاب از سال 73 در شهرستان رفسنجان این سیستم کار خود را آغاز کرد و اولین طرح را استارت زدیم تقریبا تا پایان سال 97 نزدیک 11 هزار هکتار از اراضی به سیستم های آبیاری تحت فشار مجهز شده اند .

رضایی ادامه داد :225 قنات در مناطق کوهستانی داریم که 5تا 6 تا از این قنوات در دشت هستند، بحث لایروبی و قنوات در 40سال گذشته توسط اداره جهاد کشاورزی انجام شده است و تقریبا به صورت سیکلی هر 6 سال بر روی قنوات اعتبار می گذاریم و با این کار توانستیم آب قنات ها را حفظ کنیم .

وی اذعان داشت :256 استخر ذخیره آب با اعتبارات دولتی و بلاعوض برای موتور پمپ های  کم آب (زیر ده لیتر در ثانیه آب) در 40 سال گذشته ساخته شده است .

رضایی با اشاره به اینکه  در دو سال گذشته قریب 300 هکتار آبیاری کم فشار زیر سطحی اجرا شده است بیان داشت :اجرای آبیاری زیر سطحی از سال 95 شروع شده است و برای جاهایی که خرده مالک داشته و امکان اجرای سیستم آبیاری قطره ای نبوده است این طرح اجرا شد .

وی افزود :جاهایی که شوری آب بالا بوده و امکان سیستم آبیاری وجود نداشت تقریبا برای هر هکتار 13 میلیون تومان تسهیلات بلاعوض دولتی برای اجرای سیستم تحت فشار خواهیم گذاشت که قبلا چنین چیزی نداشتیم .

حسین رضایی بیان داشت : سد پیامبر اعظم در منطقه راویز که 20 رشته قنات از این سد تغذیه می شوند در دوسال گذشته آبگیری شد تاثیر خوبی بر قنات ها گذاشت ، تقریبا یک میلیون و 400 هزار متر مکعب حجم ذخیره آب این سد است و بالغ بر 5 میلیارد تومان اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است .

86 هزار هکتار سطح زیر کشت در شهرستان رفسنجان

وی به بحث سطح زیرکشت اشاره کرد و گفت :قبل از انقلاب نزدیک 40 هزار هکتار سطح زیر کشت داشتیم که بعد از انقلاب به 86 هزار هکتار رسید که قریب 4 هزار هکتار زراعی و 82 هزار هکتار آن باغی و عمدتا پسته است.

رضایی اذعان داشت :  نزدیک 48 هزار متر مکعب ریزش برداری انجام شده است و 4هزار 160 مترمرکعب نوکنی میله چاه داشتیم .

تولید سالانه 200 هزار تن شیر در رفسنجان

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان از جهش خوب شهرستان در بحث دام یاد کرد و گفت : تولید شیر در اوایل انقلاب از 900 تن به 200 هزار تن در سال رسیده است و همچنین قریب 20 هزار تن مازاد شیر در رفسنجان تولید می شود .

وی اذعان داشت :تولید گوشت قرمز از 800 تن در شهرستان به 200 هزار تن در سال رسیده است ،بیشترین پرورش دهنده مرغ را در شهرستان رفسنجان داریم ،200 واحد پرورش مرغ که 130 واحد فعال هستند و در هر ماه تقریبا 420 هزار قطعه جوجه ریزی را داریم و مازاد گوشت مرغ به شهرستان های دیگر صادر می شود که تولید گوشت مرغ به 425 هزار تن در سال می رسد .

رضایی با اشاره به اینکه تولید تخم مرغ در رفسنجان به 1400 تن رسیده است گفت :7 مرغداری فعال و 350 هزار قطعه مرغ تخم گذار در شهرستان داریم که قبلا چنین چیزی نبوده است در دام سنگین قبل از انقلاب از سه هزار راس به  14 هزار راس دام سنگین رسیده است که  80 درصد آن گاو بقیه شتر و اسب و …هستند .

وی ادامه داد : 320 هزار آواربرداری در دام سبک انجام شده و تولید چشمگیری در صنعت دامپروری داشتیم ،180 خانوار عشایر در اوایل انقلاب بوده است که این رقم طبق آمار برداری به 460 خانوار رسیده است .

پرورش 20 تن آرتمیا در خاورمیانه بی نظیر است

رضایی بیان داشت :تعداد اسب در سال 56  از 100 راس به بالای 3800 راس در شهرستان رسیده است .

وی با بیان اینکه پرورش شیلات را از سال 96 آغاز کردیم گفت :142 هزار قطعه ماهی گرمابی و سردابی در 25واحد پرورش ماهی ایجاد شده  شده برآورد آن در سالهای گذشته بین 90 تا 100 تن بوده است در صورتی که هیچ واحد پروش ماهی قبل از انقلاب نداشتیم .

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان بیان داشت :در حوزه شیلات، پرورش آرتمیا در منطقه نوق ( دریاچه شور) تقریبا با ظرفیت 20 تن آرتمیا در سال در خاورمیانه بی نظیر است .

وی افزود :یک واحد پرورش ماهی خاویار در سال 92 به صورت ترویجی راه اندازی شد که در یک مقطعی به مشکل برخورد به زودی مجددا راه اندازی خواهد شد  که این واحد قریب به 400 کیلو خاویار طلایی تولید می کند .

فعالیت 6 کلینیک گیاه پزشکی در رفسنجان

مدیرجهادکشاورزی رفسنجان با بیان اینکه  9 فروشگاه سم در سال 60 داشتیم که این رقم در سال 97 به 130 واحد رسیده است گفت : :شناسایی آفات باغات کشاورزی  به همت موسسه آفات و معرفی سموم برای مبارزه با آفات و همچنین نظارت اصولی بر مراکز تولید و تهیه نهادهای کشاورزی و نظارت های قانونی در بحث قرنطیه آفات بیماریهای گیاهی از اقدامات بعد از انقلاب است.

رضایی تاکید داشت :گواهی بهداشت نباتی برای محصولات کشاورزی در رفسنجان انجام می شود که در این راستا ،در سال 96 هزار و 466 مورد گواهی بهداشت نباتی به وزن 25 هزار تن محموله صادراتی انجام شده است .

وی یادآور شد :از سال 78 تا 96، 400 هزار تن محصول از شهرستان صادر شده است که گواهی قرنطینه آنها در شهرستان انجام شده است، از دهه 60 سم هایی که طیف آفت کشی داشتند حتی باعث طغیان آفت می شدند در تحولاتی که صورت گرفته است کلا از لیست حذف شده اند .

رضایی بیان داشت :کلینیک های گیاه پزشکی قبل از انقلاب وجود نداشته است بعد از انقلاب قریب 6 کیلینیک فعال در شهرستان ایجاد شد  که به باغداران خدمات رسانی می کند علاوه بر اشتغال فارغ التحصیلان کشاورزی ،پل ارتباطی بین بخش اجرا و کشاورزی هستند .

وی ادامه داد : از سال 70 با اداره ترویج شهرستان فعالیتهایی در خصوص مبارزه غیر شیمیایی و بحث آموزش کشاورزان را در دستور کار قرار دادیم ،قریب 1600 مورد کلاس آموزشی جهت جلوگیری از هدر رفت سم برگزار شده است .

حسین رضایی بیان داشت :طرح های مختلفی در زمینه کنترل آفت و بیماری های کشاورزی  با توجه به نیاز کشاورز و مشکلات آنها انجام شده است ، بیش از 60 مورد طرح کاربردی تا الان در 8 سال گذشته انجام شده است .

مدیرجهاد کشاورزی رفسنجان از رویکرد جدید در 6 سال گذشته صحبت کرد و گفت :با مشارکت باغداران  سه تا کانون در خود رفسنجان و در مناطق نوق ،کشکوئیه فعال هستند .

وی در بحث واگذاری زمین برای طرح های کشاورزی بیان داشت :1600 پرونده واگذاری در شهرستان برای طرح های کشاورزی و صنعتی وجود دارد که از طریق امور اراضی انجام شده است نزدیک 980 پلاک در مناطق کوهستانی شهرستان وجود دارد، 580 پرونده مربوط به تداخل زمین های دولتی و مستثنیات مردمی بود که در کمیسیون مورد بررسی قرار می گیرند.

برداشت 100 کیلو زعفران از 35 هکتار سطح زیر کشت این محصول در رفسنجان

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با بیان اینکه در بحث کشت های جایگزین کارهای خیلی خوبی انجام شده است اذعان داشت :قبل از انقلاب هیچ گونه واگذاری و زمینی برای کشت زعفران و گیاهان دارویی وجود نداشته ، سطح زیرکشت زعفران به میزان 35 هکتار و کشت زرشک به 2 هکتار رسیده است و 12 هکتار گل محمدی در شهرستان داریم که با بهبودی وضعیت بارندگی کشت این محصول در برنامه کاری ماست .

رضایی تصریح کرد :بر روی 40 گیاه دارویی مانند خدمی ،مریم گلی ،بادرنج ،زیره و…کار شده است که توجیه اقتصادی خوبی دارند تسهیلات خوبی به آن داده می شود .

وی افزود :اولین کشت زعفران در شهرستان به ده سال گذشته بر می گردد و رکورد 12 کیلو زغفران خشک در هر هکتار در منطقه راویز و در منطقه خنامان 6 کیلو در هکتار است ،برآورد امسال نزدیک  100 کیلو زعفران خشک ازمزارع می باشد که این محصول  در زمینه اشتغال و در آمدزایی موثر خواهد بود .

مدیر جهادکشاورزی رفسنجان بیان داشت :علاوه بر پسته ،زرشک و زعفران و گل محمدی و گیاهان دارویی از گیاهانی هستند که توجیه اقتصادی بالایی دارند واز آنجائیکه این محصولات صادراتی هستند ارزآوری خوبی برای کشورمان دارند .

وی افزود :زعفران در صدر محصولات و بعد از آن گل محمدی بعد زرشک و پسته می توانند ثروت آفرینی خوبی را برای مجموعه کشاورزی ما داشته باشد .

2 هزار و 500 تراکتور در شهرستان رفسنجان مشغول به فعالیت هستند

رضایی با بیان اینکه 6 هزار ضبط پسته خانگی در شهرستان وجود دارد گفت :قریب 14 واحد مکانیزه و نیمه مکانیزه فرآوری پسته داریم مخصوصا از سال 76 به بعد به خاطر تولید بالا 12 واحد ترمینال مکانیزه و نیمه مکانیزه احداث شد که تقریبا قبل از انقلاب یک تا دو واحد داشتیم.

وی بیان داشت :به ازای هر سه هکتار یک تراکتور در شهرستان وجود دارد نزدیک 2500 تراکتور در شهرستان مشغول به فعالیت هستند توزیع کودهای شیمیایی در برخی سالها به 32 هزار تن هم رسیده است امسال نزدیک 3500 تن کود شیمیایی توزیع شده است .

رضایی با بیان اینکه در بحث تسهیلات اشتغال  روستایی از جذب اعتبارات، 9.5 میلیارد تومان مختص شهرستان رفسنجان بوده است ادامه داد :در بحث سوخت ،برق ،اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار ،توزیع کود و …  یارانه دولتی به کشاورزان داده می شود ما در صنعت باید سرمایه گذاری بالایی داشته باشیم در حالیکه در کشاورزی با 30 میلیون تومان می توان شغل ایجاد کرد .

وی گفت : زنجیره ای که کشاورزی در اشتغال ایجاد کرده است باید حفظ کنیم .

42 هزار اشتغال مستقیم در پسته ایجاد شده است 

مدیرجهاد کشاورزی بیان داشت :اگر 40 درصد آب ها را ذخیره کنیم تمام سیستم های آبیاری  را قطره ای کنیم با این درصد صرفه جویی آب ،می توانیم برداشت بیشتری از محصول داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باغات کشور یک پنجم باغات در رفسنجان را تشکیل می دهد افزود : 80 هزار هکتار باغ با 42 هزار بهره بردار در رفسنجان داریم که 42 هزار اشتغال مستقیم در پسته ایجاد شده است .

رضایی اذعان داشت :با همکاری دانشگاه ولی عصر و پژوهشکده پسته سیستم مقرون به صرفه تری با هکتاری 20 میلیون تومان برای آبیاری زیر سطحی در حال انجام است .

وی افزود :هیچ سرمایه گذاری مانند کشاورزی جوابگوی شهرستان نیست اگر سیستم های آبیاری بروزرسانی شود و اطلاعات کشاورزان بالا رود می توانیم این تولید را بهتر از سالهای قبل حفظ کنیم این در حالی است که ما رکورد 12 هزار تن پسته در سال را داشتیم .

مدیر جهاد کشاورزی بیان داشت :25 تا 30 درصد پسته کشور در رفسنجان تولید می شود تنها مشکل ما این است که بهره وری ما کم است اگر زیر یک تن برداشت محصول داشته باشیم  ضرر است باید سطح زیر کشت را بالا ببریم .

وی گفت: امسال 3 هزار تن پسته خشک در شهرستان برداشت شد که بیشترین آن مختص منطقه حومه غربی و نوق بود  .

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان با اشاره به اینکه در مجموعه جهاد کشاورزی  دو نفر دکتری ،15 نفر فوق لیسانس ،32 نفر لیسانس ،5 نفر فوق دیپلم ،11 نفر دیپلم و 8 نفر زیر دیپلم در مجموع 73 نفر فعالیت دارند گفت :تا پایان امسال ده نفر بازنشسته می شوند که تعداد نیروهای ما به 60 نفر می رسد ،6 مرکز خدمات اعم از مرکز خدمات حومه کشکوئیه ،کبوترخان ،اسماعیل آباد نوق ،فردوسیه و بهرمان نوق است که 30 تا از نیروی ما در این مراکز خدمات هستند و بقیه در ستاد مدیریت فعالیت دارند .

رضایی تصریح کرد :با توجه به سطح زیر کشت 44 نیرو کم داریم با رایزینهای که صورت گرفته است اگر رفسنجانی هایی که در شهرهای دیگر فعالیت دارند در این اداره مشغول به فعالیت شوند کمبود نیرو جبران می شود  .

تنظیم :منیژه نوروزی

انتهای پیام/

 

 

برچسب ها:
بعثت انقلاب جهاد کشاورزی چهل سال سازندگی دستاوردهای چهل ساله انقلاب رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • محمد

  چرا اینقدر مرع گران عرضه میشه با وجود اینکه تولید مرغ داریم مرغ هم مثل گوشت از سفره های مردم پر کشید

  محمد

  چرا اینقدر مرع گران عرضه میشه با وجود اینکه تولید مرغ داریم مرغ هم مثل گوشت از سفره های مروم پر کشیو
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان