تقصیر خشکسالی و ضرر باغات پسته رفسنجان هم به گردن دولت قبل افتاد ؟!

  • شناسه خبر: 158323
تقصیر خشکسالی و ضرر باغات پسته رفسنجان هم به گردن دولت قبل افتاد ؟!

نماینده مردم رفسنجان در مجلس شورای اسلامی گفت:  این یک اتفاق بدی است که سم های هندی و چینی را در دوره قبل به خورد درختان پسته دادند هم مردم از بین رفتند هم نتوانستیم کاری انجام دهیم.

خانه » اقتصادی » تقصیر خشکسالی و ضرر باغات پسته رفسنجان هم به گردن دولت قبل افتاد ؟!

به گزارش خانه خشتی ؛ احمد انارکی محمدی در جلسه شورای اداریو پدافند غیر عامل شهرستان رفسنجان که روز گذشته با موضوع کشاورزی، باغات پسته و وضعیت سموم در تالار خیام دانشگاه ولیعصر(عج) برگزار شد ، به وظیفه سنگین شوراها در بحث پدافند غیرعامل اشاره کرد و اظهارداشت :پدافند غیر عامل می تواند به هر شکلی صورت گیرد که با اجرای آن می توانیم حوادث را کنترل کنیم و کاهش حوادث را داشته باشیم .

وی بیان داشت :پدافند غیرعامل در صدر اسلام و گذشته ها وجود داشته است حفر خندق در جنگ احزاب نوعی آمادگی برای کاهش حوادث و پدافند غیرعامل محسوب می شده است .

انارکی محمدی تصریح کرد :ما به عنوان شهرستانی که نسبتا مرکز کشور قرار دارد باید بسیاری از زیرساختهای کشور را به مرکز کشور بیاوریم تا دسترسی کمتری به مرزها باشد تا کشور کمتر آسیب ببیند .

وی افزود :رفسنجان در بحث افزایش وسعت مخازن نفت می تواند یکی از مناطق پدافند غیرعامل باشد شوراها با توجه به ظرفیت خوبی که در کنار مردم هستند در این موضوع  می توانند بسیار کمک کنند .

نماینده مردم رفسنجان به محوریت مردم در پدافند غیرعامل اشاره کرد و گفت :در پدافند عامل ستاد جنگ تصمیم گیرنده است ولی در پدافند غیرعامل، مردم نقش تعیین کننده دارند .

وی در بخش دیگری از سخنان خود به امهال وام ها اشاره کرد و گفت :در فرودین ماه امسال نوسات هوایی باعث خسارت به باغات شد از همان روز اول با همفکری و همکاری با معاونین وزیر و وزرای کشور و بازدید از باغات رفسنجان امهال وام ها را در دستور کار قرار دادیم نامه و ابلاغیه این کار اخذ شد ولی در میانه راه شهرستان های دیگر هم که خسارت دیده بودند اضافه شدند نزدیک به 20 هزار میلیارد در بحث کشاورزی خسارت دیدند .

انارکی محمدی افزود :استان کرمان هزار میلیارد تومان خسارت کشاورزی دید که 750 میلیارد تومان عامل بانک کشاورزی برای امهال وامهاست و بقیه آن سایر بانکهاست در نتیجه مصوبه ای به هیات دولت ارائه شد .

وی خاطرنشان کرد :در هزینه های امهال وام ها پولی که دولت اختصاص داده و مصوبه ابهام داشت (ابهامش این بود می خواستیم سود و دیرکرد بخشیده شود )نهایتا انجام شد و مصوبه اصلاح شد و در مصوبه مبلغ گذاشتند 20 هزار میلیارد ریال که هزار میلیارد ریال آن مختص استان کرمان بود که نهایتا تصمیم گرفته شدوام های زیر 8 میلیون تومان امهال شود و پیگیر اضافه شدن ان هستیم .

نماینده مردم رفسنجان گفت :سه بار در نطق مجلس در خصوص امهال وام ها تذکر شفاهی دادم و پیگیر این موضوع هستیم تا نتیجه دهد  بعضی بانکها از جمله صادرات و ملت مصوبه را اجرا کردند .

انارکی محمدی در ادامه به وضعیت سموم و استفاده بی رویه از سموم بی کیفیت در باغات پسته اشاره کرد و گفت: سموم با برچسب های تقلبی به مردم عرضه می شود ، باید نظارت بیشتری صورت گیرد، در این راستا 150 سم فروشی غیر مجاز در کرمان و تعداد زیادی در رفسنجان پلمپ شد .

نماینده مردم رفسنجان بیان داشت: سالهایی که سم چینی و هندی به خورد ما داده اند نتیجه اش این شده است آفت ها چند برابر و قوی شده ، پارازیت ها و حشرات مفید از بین رفته است، در حالیکه 70 درصد شیره هایی که امروز نمی توانیم مقابله کنیم را پارازیت ها از بین می بردند.

انارکی محمدی گفت: این مسئله به دست خودمان و با بی تدبیری های مسئولین خودمان اتفاق افتاد و امروز داریم صدمه می بینیم ، این یک اتفاق بدی است که سم های هندی و چینی را در دوره قبل به خورد درختان دادند هم مردم از بین رفتند هم نتوانستیم کاری انجام دهیم.

وی در خصوص بحث بیمه پایه ادامه داد : رفسنجان در خشکسالی امسال 70 درصد خسارت دیده است ، صندوق بیمه پایه باید راه اندازی شود و دولت هم در این راستا کمک کند .

انارکی محمدی همچنین از سفر رئیس سازمان حفظ نباتات کشور به رفسنجان در آینده ای نزدیک به منظور بررسی وضعیت سموم در این منطقه خبر داد.

نماینده مردم رفسنجان  در خصوص انتقال آب از خلیج فارس گفت :پیگیر این موضوع هستیم تا تیرماه سال آینده آب به سیرجان می رسد لوله گذاری صورت گرفته و قریب 60 درصد آب شیرین کنها انجام شده که در بحث صنعت و کشت های جایگزین موثر واقع شود .

 

برچسب ها:
انارکی محمدی باغات پسته رفسنجان خشکسالی دولت قبل نماینده مردم رفسنجان و انار
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

  • محمد

    دولت قبل همون دولت بی تدبیر پلیدتان است که چهار سال فقط دولت مردمی نژاد را مقصر همه بی تدبیریها میدانست ولی الان دیگر همع میدانند این حقه تان قدیمی شده
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان