به قلم دکتر روح الله خلیلی نژاد/

سرمایه ۲۵ میلیون ساله رفسنجان درحال نابودی

 • شناسه خبر: 115131
سرمایه ۲۵ میلیون ساله رفسنجان درحال نابودی

از جمله این ذخایر ارزشمند و بی نظیر علمی و آموزشی که به حق می توان آن را یک گنجینه بی کم و کاست علمی دانست محدوده کوه گبری رفسنجان است که در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رفسنجان واقع شده است.

خانه » آخرین اخبار » سرمایه ۲۵ میلیون ساله رفسنجان درحال نابودی

امروزه نقش تحصیلات و تعلیمات دانشگاهی و تاثیر آن بر زندگی روزمره جوامع انسانی و حتی سیاستهای کلان یک ملت غیر قابل انکار است, از این رو  توجه بیشتر به آموزه های علمی و منابع پیشرفت این مقوله امری بدیهی و عقلانی به نظر می رسد.علوم پایه که بنیانگذار پیشرفت علمی و به دنبال آن افزایش رفاه در یک جامعه هستند متاسفانه مدتهاست در کشور ما مورد کم توجهی و شاید بی مهری قرار گرفته اند,  از آن جمله رشته زمین شناسی که آخرین و کامل ترین این علوم پنجگانه است می باشد و تاثیر عملی و قابل لمس آن را در اکثر ابعاد روزمره زندگی اجتماعی از جمله ساختمان سازی, بهداشت, تغذیه, آبهای زیرزمینی, کشاورزی, معدن و محیط زیست قابل مشاهده است.

دانشگاه پیام نور مرکز رفسنجان به عنوان اولین نهاد علمی و رسمی در شهرستان رفسنجان چندین سال است که عنایتی خاص به این مسئله داشته است و در همین راستا از سال ۱۳۹۰ اقدام به راه اندازی و پذیرش دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد این رشته نموده, از همین رو لزوم آموزش عملی و کاربردی مباحث مربوط به این رشته بشدت مورد توجه قرار گرفته است که علاوه بر آموزشهای تئوری و آزمایشگاهی که در محیط آموزشی دانشگاه انجام می شود, دانشجویان بصورت عملی نیز با گستردگی و جذابیتهای این رشته آشنا شوند.

با عنایت به این مسئله که استان کرمان به اقرار و تاکید اساتید و دانشمندان داخلی و خارجی علوم زمین در ایران به عنوان بهشت زمین شناسی معرفی گردیده و نگین درخشان این استان به لحاظ آموزش علم زمین شناسی شهرستان رفسنجان می باشد ما را بر آن داشت تا به بهترین شکل از تمامی این منابع و مواهب خدادادی استفاده نماییم از جمله این ذخایر ارزشمند و بی نظیر علمی و آموزشی که به حق می توان آن را یک گنجینه بی کم و کاست علمی دانست محدوده کوه گبری رفسنجان است که در فاصله ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر رفسنجان واقع شده است.

این منطقه که بنا به مشاهدات و مستندات موجود مدتی است مورد هجوم و تخریب قرار گرفته است البته این فجایع در قالب طرح های معدنکاری در حال انجام و متاسفانه گسترش است . جدای از توان عظیم علمی, آموزشی و پژوهشی این محدوده, ظرفیتهای اقتصادی فراوان موجود در این کوه از جمله ذخایر قابل توجه سنگهای جواهری( آمتیست, گارنت, انواع عقیق و ژاسپر,  فیروزه و…)که در کشور بسیار کمیاب و نوعا نایاب می باشند و مشخصا اکتشاف و تراش و پرداخت آنها می تواند موجبات حجم زیادی کارآفرینی و درآمد زایی برای مردم شهرستان رفسنجان باشد, با کمال تاسف بصورت کاملا غیر منطقی و غیر عقلانی و با استفاده از تاسیسات سنگ شکن بصورت پودر در آمده و بعنوان ساینده زنگار از بدنه کشتی های فرسوده می زدایند و یا بصورت خام در بازارهای کشورهای خارجی توسط عده ای سود جو خرید و فروش می شوند بدون آنکه اندکی درآمد زایی و یا حتی نامی از شهر و دیار پیدایش آنها برده شود.

لذا با توجه به مجموع فرصتها و فواید علمی و آموزشی و اقتصادی این محدوده امید است مسئولین محترم اداره صنایع و معادن استان کرمان و همچنین اداره محترم محیط زیست شهرستان رفسنجان از گسترش بیشتر فعالیتهای معدنکاری و تخریب و نابودی این گنجینه بی نظیر ممانعت بعمل آورده و در راستای ثبت و معرفی این محدوده به عنوان یک منطقه آموزشی همدل و همراه گردند که این مهم انشاالله با پیگیریهای مستمر دانشگاه پیام نور مرکز رفسنجان, علاقه مندان, اساتید و دانشجویان رشته زمین شناسی این مرکز دانشگاهی محقق گردد.

برچسب ها:
اداره صنایع و معادن دانشگاه پیام نور مرکز رفسنجان دکتر روح الله خلیلی نژاد زمین شناسی سرمایه کوه گبری
نیازمندی رفسنجان
تلگرام
دیدگاه‌ها
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خانه خشتی منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.
در جواب نظر :

 • ناصر جعفری کورگه

  باسلام وتشکر خدمت مسولین زحمت کش شهرستان رفسنجان خصوصن جناب دکتر خلیلی ریاست پویا وزحمتکش ودلسوز شهرستان رفسنجان ک افتخاریست برای بنده ک در این دانشگاه مشغول تحصیل پترولوژی هستم . بعنوان یک شهروند ویک زمین شناس ویک معدن کار ک از سال ۸۰ در بخش معدن فعالیت داشته ام میتوانم نظر ودیدگاهم رو اینطور عنوان کنم ک در هر کجای دنیا ک باشیم فردی ک بخاطر یک درآمد هرچند بزرگ،حق از بین بردن سرمایه های علمی وطبیعی اون کشور رو ندارد..ولی در کشور ما متاسفانه مسئولان مربوطه در بسیاری از زمینه ها بدلیل پایین بودن سطح آینده نگریشان در اون مقطع زمانی بسیاری از منابع طبیعی وعلمی حساس رو از بین برده اند ..زمانی ک یک نقطه از اراضی ملی بعنوان معدن ب بخش خصوصی واگذار میشود وبخش خصوصی هم تمام زندگیش را وقف بدرامد رساندن اون نقطه میکند تا هم ارز آوری وهم اشتغالزایی برای مملکت داشته باشد باید علاج واقعه قبل از وقوع کرد ..واقع بین باشیم دوستان ..روز اول ک آقای اکبر زاده میخواست کوه گبری رو ثبت معدنی بدهد از روی همین تز های دکترا های زمین شناسی متوجه اهمیت منطقه شد وبنام خانمشون بثبت رساند ومقداری هم من شاهد زحمتهاش بودم ونهایتا توانست با جناب حاج محمود خواجویی بتوافق برسد وتقریبا بابت ۷۰درصد از معدن یک ونیم میلیارد از جناب خواجویی پول گرفتند .. حال شما بفرمایید کسی ک اینقدر سرمایه گذاری در معدنی کرده باشد چطور باید قانعشون کنیم ک دست از این سرمایه علمی بردارند؟

  حمید

  با سلام خدمت مسئولین و دانشگاهیان دلسوز و محترم .امیدواریم که با همکاری یکدیگر از تخریب بیشتراین گنجینه علمی توسط معادن جلوگیری بعمل اید و نسبت به واگذاری این کوه به بخش زمینشناسی زودتر دستور فرمایند

  Hadis

  درود . بنظرم کوه گبری شگفت انگیزه ... ????

  منصوریان

  منطقه کوه گبری به واقع یکی از بهترین مناطق آموزشی زمین شناسی ایران هست واقعا نمیفهمم بر چه اساسی بدون تحقیق و بررسی اینطور منطقه ای رو در اختیار بخش معدن گذاشتن؟! ای کاش حالا دیگه مسئولین امر آگاه بشن و جلوگیری کنن از این روند

  قاسم جعفری

  سلام مسولین امر دقت کنند اختیار معدن رو میتونند به دانشگاهها واگذار کنند حتی خود همین پیام نور ارشد زمین شناسی پترولوژی داره میتونند نجاتش بدهند و از موهبش مردم رو بهرمند سازند

  محسن

  منطقه کوه گبری از لحاظ کانیهای زیر واجد اهمیت اقتصادی است : کانی ولاستونیت یکی دیگر از کانیهای غیرفلزی در زون تاکتیت، مرمر، متاکنگلومرا در منطقه کوه گبری رفسنجان است که از نظر اقتصادی بااهمیت می باشد. علی رغم محدود بودن ذخایر ولاستونیت در دنیا مصارف صنعتی آن بسیار زیاد است. از جمله در صنایع سرامیک سازی، چینی سازی، عایقهای الکتریکی، سیال کننده در مواد رنگی، پوشش آسفالت و روکش سیمهای جوشکاری بکار برده می شود. ذخیره قابل بهره برداری انواع مرغوب ولاستونیت در کوه گبری رفسنجان حدود 600 تن برآورد شده است. آهن،بخش عمده آهن به صورت اسپیکولاریت است و حداکثر به میزان 10 درصد وجود دارد. کوارتز از کانیهای صنعتی و با ارزش منطقه کوه گبری است. انواع نمونه های کوارتز این منطقه عبارتند از: کوارتز شفاف بیرنگ، کوارتز دودی، کوارتز بنفش، کوارتز قرمز(که از نظر قیمتی قابل بررسی است) کوارتز شیری. بلورهای درشت و شفاف کوارتز به صورت رگه ای در منطقه اسکارن کوه گبری گزارش شده است. انواع فوق بیشتر در رگه ها و ژئودهای حاصل از محلولهای گرمابی غنی از سیلیس به وجود آمده اند، که می توانند دارای مصارف صنعتی از قبیل صنایع الکترونیکی، شیشه سازی، تزئینی و سرامیک سازی باشد. گرونا یا گارنت که عموما به رنگ سبز دیده میشود و هم از نظر زینتی وصنعتی (کاغذ سمباده و تصفیه آب) کاربرد دارد. گروناها گسترده ترین واحد معدنی غیرفلزی منطقه کوه گبری رفسنجان را تشکیل می دهد که عموماً در زون تاکتیت قرار دارند و از نوع آندرادیت_گروسولاریت می باشند. سختی آنها 5/6 تا 5/7 است. یکی دیگر از خصوصیات این گروناها این است که در موقع شکستن بصورت قطعات زاویه دار، برنده و لب تیز درمی آیند. گروناها می توانند جهت مصارف صنعتی از جمله تهیه کاغذساینده، تراش سطوح چوبی و غیره مورد استفاده قرار گیرند. مطالعات انجام شده روی قدرت برندگی گروناها نشان می دهد که 2 تا 6 برابر قدرت برندگی حاصل از ذرات کوارتز و ماسه است. از طرف دیگر گرد و غبار حاصل از خرد شدن ماسه ها و کوارتر تولید بیماری تنفسی، سیلیکوسیس را می نماید که در مورد گروناها وجود ندارد. در رابطه با ارزش اقتصادی گروناها در جهان باید گفت که طبق مطالعات انجام شده،میزان درصد گروناها در سنگ مادر نباید کمتر از 10درصد باشد. از گرانیت های این منطقه به ویژه بخش آیلیتی (ریز دانه)میتوان به عنوان سنگ ساختمانی استفاده کرد. 6.دایکهای پگماتیتی یکی دیگر از مواد معدنی غیرفلزی منطقه کوه گبری رفسنجان است. گرچه ضخامت این دایکها حدود 2 متر و گسترش آنها کم است، ولی با داشتن حدود 60 درصد کانی ارتوز می توانند در صنایع سرامیک سازی و چینی سازی مورد استفاده قرار گیرند. 7.متاکنگلومرا این نوع سنگ دگرگونی مجاورتی شدید برای اولین بار در منطقه کوه گبری رفسنجان دیده شده است. متاکنگلومراهایی که در کوه گبری وجود دارند بسیار مقاوم بوده و انواعی که دارای سیمان آهکی(مرمر) هستند از زیبایی خاصی برخوردارند و می توان آنها را علاوه بر سنگ پی بصورت سنگ نما مورد استفاده قرار داد. ذخیره پتانسیل متاکنگلومرا زیاد است. 8.گرانیت تنها ذخیره مهم شناسایی شده گرانیت در منطقه کوه گبری گزارش شده است. از این سنگ بعنوان سنگ تزئینی، سنگ زیربنا در جاده سازی، زیرسازی راه و غیره می توان استفاده کرد. از انواع بدون کانیهای تیره آن در صنایع سرامیک سازی می توان استفاده کرد. ذخیره گرانیت این منطقه بیش از یک میلیون تن برآورد شده است.

  شهروند رفسنجان

  کوه گبری در فاصله 40 کیلومتری شرق رفسنجان (70 کیلومتری جاده کرمان- رفسنجان) و به فاصله 1 کیلومتری شمال دهکده ده پناه قرار دارد و متعلق به رشته کوه بادامو – ارجاس می باشد.آنچه این منطقه را از لحاظ زمین شناسی جالب توجه مینماید وضوح پدیده های زمین شناسی است به صورتی که میتوان از آن به عنوان یک آزمایشگاه طبیعی استفاده نمود . کوه گبری چندین پدیده مورفولوژیکی را در بر گرفته است. نخست آنکه بخشی از این کوه یک توده گرانیتی یا بخش منجمد شده از یک مذاب است که در درون زمین سرد شده و اکنون به صورت رخنمونهای زیبای سفید رنگ دیده می شود. مذاب مذکور در حین بالا آمدن از بخشهای عمیق تر پوسته زمین حرارت بسیار بالای خود را به سنگهای اطرافش منتقل نموده و این حرارت باعث دگرگون شدن و تغییر شکل ظاهری و ترکیبی در این سنگها گردیده است مثلا سنگ آهک شکننده را به مرمرهای سخت و محکم تبدیل کرده است. توده گرانیتی کوه گبری در ابعاد حدود یک کیلومتر مربع ، احتمالا متعلق به 35 میلیون سال پیش (بعد از ائوسن) است. زمانی که مذاب گرانیتی از عمق پوسته زمین بالا می آمده سنگهای این منطقه که متعلق به 70 تا 145 میلیون سال پیش (زمان کرتاسه)بوده اند را تحت تاثیر قرار داده و در اثر حرارت این توده،منطقه ای متحدالمرکز ایجاد گردیده که در اصطلاح زمین شناسی به این پدیده دگرگونی مجاورتی و به مناطق متحد المرکز، هاله دگرگونی گفته میشود.
اخبار ویژه
اخبار رفسنجان