به گزارش خانه خشتی ، مراسم افتتاحیه این جشنواره صبح امروز با حضور امام جمعه و فرماندار و جمعی از دیگر مسئولین برگزار شد.

پروین نخعی مدیرگروه جمعیت و سلامت خانواده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان در حاشیه مراسم افتتاحیه نمایشگاه غذای سالم در گفتگو با خانه خشتی اظهار داشت :به دنبال برگزاری بسیج تغذیه در کل کشور از تاریخ ۲۹ اذر تا ۲۵ دی این بسیج ملی در کل کشور اعلام شده است همه کشور در این تاریخ موظف هستند برنامه ها را اجرا کنند .

وی افزود :با همکاری امور بانوان فرمانداری رفسنجان و با مشارکت بانوان اموزش و پرورش و رابطین بهداشت این جشنواره راه اندازی شده است و اولویت غذاهای سالم و غذاهایی که سبزی و میوه و لبنیات در ان بیشتر استفاده شده باشدمی باشد  ، با توجه به اینکه در کشور ما مصرف سیزی و میوه و لبنیات از حد استاندارد جهانی پایین تر است .در حالیکه مصرف روغن و شکر ما از حد استاندارد بالاتر است .

دکتر نخعی بیان داشت :غذاهایی که نحوه پختشان اب پز است قطعا بر غذاهای دیگر اولویت دارند و امتیاز دهی دارد ودر کنار این نماییشگاه ، غرفه های فروش از انواع غذاهای سالم داریم که مردم میتوانند مراجعه و خریداری کنند .

وی تصریح کرد :با توجه اینکه بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت در کشور ما امارش زیاد است یکی از راهها تغذیه سالم است که اگر خانواده ها به بحث تهیه غذای سالم اهمیت دهند قطعا خیلی از امار بیماریهای قلبی و دیابت پایین خواهد امد .

دکتر پروین نخعی خاطرنشان کرد :تعداد مغازه های فست فود زیاده شده است همیشه مورد تقاضا و اعتراض ما است که چرا بدون مشورت بهداشت مجوزها صادر می شود اگر تقاضا کمتر شود میزان مصرف هم کمتر می شود .

وی افزود :دو تا از پیتزا فروشیهای شهر تغییر کاربری دادند .متقاضیان پیتزا سبزیجات و گوشت وقارچ بیشتر شده است تقاضا ی خود مردم خیلی مهم است اگر همه ما از خانواده خود شروع کنیم از ورود غذای ناسالم به خانواده جلوگیری کنیم کسی هم دنبال مجوزها نخواهد بود .

جشنواره غذای سالم از امروز تا جمعه ۱۷ دیماه در ساعات ۹ الی ۱۲ و ۱۶ الی ۲۱ در معرض دید علاقمندان به هنر آشپزی قرار دارد.